חיפוש

מדריך כלכלי קצר למתגרשים הטריים

עודכן: 1 בינו׳ 2021

במקביל לניתוק הרגשי הכואב שעוברים זוגות בגירושין וכתוצאה ממנו, מתחיל תהליך של ניתוק כלכלי. כמו חשמלאי העובד עם מספרי חיתוך ומנתק בזהירות חוט אחר חוט כך גם כאן. לאחר שנים של ניהול משק משותף אנו מוצאים עצמנו בתום תהליך כואב ולפעמים מפחיד ומעורר חשש, מנהלים יחידה כלכלית עצמאית. אם נעשה את הניתוק באופן מסודר וטכני ככל האפשר נעבור אותו בשלום.


אדם עם חליפה יושב ונשען על שולחן שעליו יש מסמך וטבעת נישואין. מולו רואים ידיים של אישה ושניהם אוחזים בבית צעצוע קטן מעץ והאשה מחזיקה סכין כאילו שהיא באה לחתוך את הבית באמצע


ראשית חוכמה - לסמן את כל החוטים המקשרים ביניכם.

רוב החוטים המקשרים ביניכם מתנקזים בחשבון הבנק המשותף. הדרך הטובה ביותר לנטר ולסמן את התנועות המשותפות ושל כל אחד מכם בחשבון המשותף היא לעבור על העובר ושב בשלושה חודשים האחרונים לפני מועד הפירוד המוסכם ביניכם, ולסמן תנועות חוזרות של הכנסות והוצאות.


השלב הבא – ניתוק החוטים וחיבור מחדש


כרטיסי אשראי – לבטל את הכרטיסים מהחשבון המשותף ולבדוק מה החיובים העתידיים הקיימים (תשלומי קבע, תשלומים וכדומה). לאחר מכן, לבצע חלוקת החיובים העתידיים ביניכם בחברות האשראי.


הוראות קבע וחיובים קבועים עתידיים – לאחר שסימנתם את הוראות הקבע והחיובים העתידיים בחשבון בנק המשותף (סלולר, ביטוחים וקופות, דמי קופת חולים, חשבונות קבועים, מוצרים שנרכשו ,שלומים וכדומה), צריך לבטלם ולעשות חלוקה מי משלם מה. זה הליך מעצבן ומורט עצבים אבל... זה

חלק מהמשחק.


הפקדות שכר לחשבון המשותף – עליכם להודיע לחשב השכר במקומות העבודה שלכם (או, לעצמאיים שביניכם - ללקוחות שלכם) על מספר חשבון בנק חדש.


משכנתא – סגירת המשכנתא תהיה פועל יוצא של מכירת הבית, אולם עד למכירתו עליכם לקחת החלטה כיצד להתנהל עם החיוב החודשי. במידה ושניכם ממשיכים לשלם בחלקים שווים את המשכנתא, תוכלו השאיר את חשבון הבנק המשותף אך ורק למטרה זו, בכפוף להפקדה חודשית משותפת של סכום המשכנתא.


תשלום שכר דירה חודשי – במידה ואתם מתגוררים בדירה שכורה ואחד מכם ממשיך להתגורר בה וודאו שעדכנתם את בעל הדירה (לשחרר את הערבויות והביטחונות שהופקדו בידיו), הרשויות המקומיות (החלפת

שמות המחזיקים בארנונה, מים ומיסים אחרים) וספקים אחרים (חברת חשמל, גז, אינטרנט, כבלים וכדומה).


הפרדת חשבונות משק בית – בדרך כלל חשבונות החשמל, המים, הארנונה ודומיהם רשומים ע"ש אחד

מבני הזוג. צריך לבדוק ע"ש מי הוא רשום ולהעביר לדייר הבא.


תום ההליך – שני מעגלים שלמים חדשים.


הרעיון הוא כי בתום התהליך – כל אחד מכם ייצא לדרך עצמאית חדשה, גם במובן הכלכלי - עם חשבון בנק נפרד, מעגל הכנסות והוצאות בלתי תלוי. כמובן שקיימים ממשקים כלכליים מורכבים יותר כמו מכירת הדירה או מימוש נכסים אחרים, אך בסופו של יום, הפרדת החשבון המשותף, עריכת הסכמות וסדר ברור בכל החיובים המשותפים מקלים משמעותית על כל ההתנהלות היום – יומית סביב הבית, הילדים והחיים עצמם.


ככל שתעשו את התהליך יותר טכני וברור ופחות רגשי - כך יהיה לכם יותר פשוט בהמשך הדרך.להורדת האפליקציה באפל לחץ כאן

להורדת האפליקציה באנדרואיד לחץ כאן


רו"ח ישראל לוי, תכנון וייעוץ פיננסי.

טלפון: 053-713-0836

מייל: israel.a.levy@gmail.com

כתובת: בן יוסף שלמה 27, רמת אביב ג‘, תל אביב

99 צפיות0 תגובות