חיפוש

איך לעזור לילדים לעבד את הפרידה?

עודכן: 1 בינו׳ 2021

ילדים ומבוגרים רבים מתאבלים על אובדן המשפחה הגרעינית. הם מתגעגעים בעיקר לנוכחות שני הוריהם יחד ולחיי המשפחה שהיו להם. זה מאוד שכיח ומאד טבעי שחלק מהילדים ימשיכו לקוות שיום אחד הוריהם יחזרו לחיות יחד. גם אחרי שהוסבר להם שהגירושין הם סופיים.


סיגל קפלן, יועצת למשפחות במצבי גירושין ופרק ב'.

אבא ובן לבושים בבגדים כחולים משחקים כדורגל על הדשא הירוק

תקופת האבל היא נורמלית ועם הזמן, כולכם, גם אתם וגם הילדים תסתגלו למצב החדש. תנו להם להבין שזה בסדר לקוות שאמא ואבא יחזרו לחיות יחד, אבל הקפידו להמשיך ולהגיד שהחלטתכם היא סופית.


הנה כמה דרכים שיעזרו לילדיכם בהתמודדות עם האכזבה:

עודדו כנות - ילדים צריכים לדעת שרגשותיהם חשובים להוריהם ושהם נלקחים ברצינות על ידי הוריהם.


עזרו להם לתרגם את הרגשות למילים - התנהגות ילדים יכולה לרמוז לכם מה הם מרגישים (עצב, כעס). אתם יכולים לומר: "נראה שאתה מרגיש עצוב עכשיו, אתה יודע מה גורם לך להרגיש עצוב?" גם אם קשה לכם לשמוע את מה שהם אומרים - תקשיבו להם.


תנו לגיטימציה לרגשות - אמרו "אני יודע/ת שאת/ה מרגיש/ה רע עכשיו" או "אני יודעת שזה מרגיש לך לבד בלי אבא כאן". תנו לילדים להבין שהרגשות שלהם לגיטימיים. חשוב שתעודדו ילדים להביע את רגשותיהם לפני שאתם מציעים להם דרכים להרגיש טוב יותר. באותה מידה תנו לילדים להבין שזה גם בסדר להרגיש טוב, או אפילו התרגשות לקראת העתיד.


הציעו תמיכה - שאלו, "מה יעזור לך להרגיש טוב יותר?" ייתכן והם לא יוכלו להצביע על משהו מסויים אבל אתם יכולים להציע כמה רעיונות. אולי לשבת יחד ולדבר. אולי לצאת להליכה, או אפילו לחבק צעצוע אהוב. ילדים קטנים יכולים להירגע גם על ידי זה שידברו עם ההורה השני בטלפון, או יציירו לו ציור.


טפלו בעצמיכם - עבור מבוגרים, פרידה וגירושין יוצרים רמות מתח גבוהות מאד. תחושות הלחץ הללו עשויות להחמיר מול ויכוחים בנושאי משמורת, רכוש וכסף שיכולים להוציא את היצר הרע מאנשים. חיוני שתמצאו דרך לנהל את הכעס והמתח שלכם לטובת בריאותם הנפשית של הילדים. לקיחת אחריות ושמירה על בריאותכם הפיזית והנפשית תסייע להפחית את ההשפעות של הלחץ ולהבטיח שתהיו בתפקוד טוב כדי לטפל בילדים.


שימרו את הפרטים בנוגע לפרידה ולהליך הגירושין הרחק מהילדים - דאגו לסביבה סטרילית מילדים כאשר אתם דנים בפרטי הגירושין עם חברים, משפחה או עורך הדין. נסו לשמור על תקשורת מכובדת עם ההורה השני עד כמה שניתן, במיוחד באינטראקציה מול הילדים. הימנעו מהאשמות ומילים לא יפות בטווח השמיעה שלהם, לא משנה מהן נסיבות הפרידה. בעיקר בגירושים עם "האשמה" כמו בגידה. סקרנות של ילדים מתעוררת בעיקר במצבי קונפליקט גבוה ואווירה של מתח. לכן הקפידו לשמור על מכתבים, הודעות דואר אלקטרוני והודעות טקסט במקום חבוי מעיניהם.


שימרו על שגרה - החשיבות של עקביות ושגרה ביכולתם לספק נחמה וביטחון בעת שינויים משמעותיים בחיים. במידת האפשר, מזערו לוחות זמנים בלתי צפויים, מעברים או פרידות פתאומיות. במיוחד במהלך הגירושין, ילדים יפיקו תועלת מזמן אחד על אחד עם כל הורה. גם אם זה לא ממש נוח, השתדלו לתאם ביניכם את לוחות הזמנים של מעברי הילדים.להורדת האפליקציה באפל לחץ כאן

להורדת האפליקציה באנדרואיד לחץ כאסיגל קפלן, יועצת למשפחות במצבי גירושין ופרק ב'.

https://www.facebook.com/mishpachameshulevet/ :דף עסקי

sigal.kaplan97@gmail.com :מייל

נייד: 052-2309236

54 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול