חיפוש

מתי "מוצדק" להתגרש?

עודכן: 1 בינו׳ 2021

במסגרת הליך גישור או גירושין בשיתוף פעולה, עולה, פעמים רבות, ההתלבטות לגבי מוכנות בני הזוג לגירושין.


שרה כץ, עובדת סוציאלית, מגשרת ועו"ד לגירושין בשיתוף פעולה.

שתי דמויות אנושיות מגזירות נייר כתום וצהוב ופתק שכתוב עליו divorce באמצע קרוע ביניהם


לפעמים, כדי להביא לשינוי אמיתי בתוך מערכת היחסים צריך ללכת עד הסוף - ולהעלות את הגירושין כאפשרות אמיתית, ולא רק כאיומי סרק.

עם זאת, גם בתוך הליך הפרידה ניתן לאחות את הקרע ולגשר על הפערים, ולכן שאלת המומנטום הנה קריטית ביותר, שמא הפער יתעצם ויגרום לנתק ריגשי וזוגי עמוק יותר, ויביא לסופיות הזוגיות.

הפחד ממה שיהיה ביום שאחרי - הוא שמניא רבים מהעלאת האפשרות של פרידה. לא אהבת מרדכי אלא שנאת המן, לא הטוב והחיובי שבזוגיות הנוכחית, אלא החשש הכבד ממה שמחכה בחוץ, וזה שתמיד יכול להיות יותר גרוע.


בספרו "אמנות האהבה", מציג אריך פרום שתי דעות לגבי מהות האהבה - וכל אחת מדעות אלה מוליכה למסקנה שונה לעניין הגירושין.

דעה אחת שאני אקרא לה הדעה היצרית - אהבה בין גבר לאישה הינה ייחודית ויחידה במינה בין שתי נשמות ספציפיות. רגש שאינו בשליטת האדם.

דעה שניה שאני אקרא לה הדעה השכלית - אהבה בין גבר לאישה נובעת מהחלטה שהיא בשליטתם, ולא באיזה רגש שאין לעמוד בפניו.


שתי הדעות נובעות מהשקפות עולם שונות ומובילות למסקנות שונות.

לפי הדעה היצרית הנישואים הם תוצאה של התאהבות, והיות ומדובר ברגש שאינו בשליטה - הרי כשם שהוא בא, כך הוא יכול לחלוף. ומשחלפה האהבה – אין מנוס מפרידה וגירושין.

לעומתה, הדעה השכלית גורסת שבני זוג משתדכים זה לזו על סמך אינטרסים שונים, והם אמורים ללמוד לאהוב זה את זה. מאחר ומדובר ברגש שבשליטת האדם - ניתן להתחייב לנישואים לנצח, לתמיד, ולכן אין צורך במנגנון של גירושין אף פעם ובשום מקרה.


בין שתי הגישות הקיצוניות הללו, ישנה גישה שלישית - הגישה המשולבת.

האהבה הזוגית היא תוצאה של משיכה בין שני אינדיבידואליים אך היא גם פועל יוצא של החלטה משותפת ורצון משותף. משכך, אם היחסים הזוגיים נתקלים בקשיים, לא צריך לנתק אותם מיד, אך קיימות נסיבות שבהן מוצדק יהיה מוצדק לסיים את הקשר ולהתגרש.


האהבה היא אומנות הטעונה לימוד, כמו לימוד מוזיקה, ציור, נגרות, רפואה או הנדסה.

במהלך הליך הגישור, עליכם לבדוק ולאבחן האם למדתם היטב את האהבה והזוגיות טרם החלטתם להיפרד? יש סיכוי שעם "שיעורי בית" מתאימים ו"מורה" מיומן (מטפל זוגי) הם עוד תצליחו לקיים את הזוגיות. וייתכן, שגם לאחר שתלמדו, תשקיעו ותתרגלו - הניסיונות לשמר אהבה לא יצלחו, וכל שנותר הוא לפרק את הקשר הזוגי בדרך ראויה והוגנת. או אז תדעו – שהגירושין מוצדקים.


שרה כץ, עו"ד

עובדת סוציאלית, מגשרת ועו"ד לגירושין בשיתוף פעולה.

sarakatz1@gmail.com

www.katzsara.com

נייד: 050-7480009

להורדת האפליקציה באפל לחץ כאן

להורדת האפליקציה באנדרואיד לחץ כאן

79 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול