חיפוש

אתם חייבים להכיר את "אוזו ומוזו מכפר קאקארוזו"

עודכן ב: 24 מאי 2021


סיפור הילדים המופלא שכתב אפרים סידון, "אוזו ומוזו מכפר קאקארוזו", מלמד אותנו בעיקר על המחירים שאנחנו משלמים כאשר אנחנו נותנים לסכסוך לנהל אותנו. הילדים בסיפור רואים את הדברים בצורה פשוטה ומלמדים אותנו על הדרכים הפשוטות לאתר את אזורי התועלת המשותפים בחיינו האישיים והעסקיים.


גלעד ברגשטיין, מגשר עסקי ומשפחתי, עו"ד, מרצה ומנטור.
סכסוכים הם חלק מהחיים, הם חלק מניהול מערכות יחסים. החיים שלנו מורכבים מלא מעט סכסוכים קטנים וגדולים: בעבודה, בחיי היום יום ובמשפחה.

רגע של סכסוך עם אדם אחר יכול להיות "קו פרשת מים" במערכת היחסים. חוסר הסכמה, כעס, תסכול, פגיעות ורגשות ותחושות נוספות הם חלק בלתי נפרד ממערכות היחסים שלנו, וחלק בלתי נפרד מחיים עם ולצד אנשים אחרים. ההחלטה היא שלנו האם מחלוקת תהפוך לסכסוך של ממש או שהיא תהפוך להזדמנות של ממש.


הבעיה מתחילה כאשר חוסר הסכמה הופך למחלוקת שהופכת לסכסוך קשה, רק משום שהסיטואציה ניהלה את חיינו, לעיתים אפילו מבלי שאנו שמים לזה לב. הרבה פעמים זה קורה כי אנחנו נוטים להתאהב ברעיונות של עצמנו, עד כדי כך שאנחנו מדחיקים לחלוטין את האפשרות "המופרכת" שאנחנו טועים ונמנעים מקיום דיון פורה וענייני משום שזה עשוי להביא אותנו "בטעות" להכרה שטעינו.


רגע לפני שאתם ממשיכים בחייכם כי אולי אתם מרגישים שסיפור ילדים לא באמת יכול ללמד אתכם דברים אמתיים על החיים, תשאלו את עצמכם מה המחירים שאתם משלמים על תקשורת לא טובה במערכות היחסים החשובות לכם ביותר?


הסיפור על "אוזו ומוזו מכפר קאקארוזו"


סיפור הילדים המופלא שכתב אפרים סידון: "אוזו ומוזו מכפר קאקארוזו", יצא לאור בשנת 1987. אפרים סידון היטיב לתאר עבור ילדים, ואולי בעצם עבורנו המבוגרים, בשפתו הסיפורית המדהימה את התורה של איתור אזורי התועלת המשותפים ואת המחירים שאנשים משלמים הרבה פעמים כשאינם פועלים מתוך תפיסת "שפע" בוגרת ואחראית של Win-Win, אלא מתוך תפיסת חסר שמובילה במרבית המקרים בסופו של דבר ל – [1]Lose!


בסיפור מסופר על שני אחים, הבכור שמו אוזו והאח הצעיר שמו מוזו שגרו בבית לבן בכפר קאקארוזו, שנמצא ליד הנהר בין עצים ופרחים. בין האחים הייתה קרבה ואהבה גדולה במיוחד, הם מעולם לא רבו. הקרבה ביניהם הייתה כאילו היו איש אחד, עד שפרץ ביניהם ויכוח סוער וקשה.

הם התווכחו על הדרך הרצויה לשלב רגליים - איזו רגל צריכה להיות מתחת ואיזו מעל. כל אחד מהאחים התאהב בעמדתו וסירב לשמוע את עמדתו של הצד השני, עד כדי כך שהוויכוח התדרדר לקללות, צעקות, השמצות הדדיות ובסופו של דבר לאלימות. בעקבות כך התפתח ביניהם ברוגז לעולמים והם בנו חומה גב